[ Strona Główna ˇ Forum ˇ Linki ˇ Kategorie Newsów ˇ Galeria ˇ Szukaj ˇ Giełdy ˇ Moje aukcje - AllegroCzerwiec 19 2018 15:03:49 ]
{ Nawigacja }
Strona Główna
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Szukaj
Giełdy
_ _
{ Online }
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 570
Najnowszy Użytkownik: DouglaW
_ _
{ Na Forum }
Najnowsze Tematy
using the effectiven...
recommendations asso...
tips on how to a lot...
aiding yourself whil...
employ social video ...
Najciekawsze Tematy
młode [8]
Poidła [5]
Klatka [4]
Nowozelandzki biały [4]
Belgijski Olbrzym [4]
_ _
{ WARTO ZAJRZEĆ!!! }
Zwierzęca<b> Toplista
_ _
{ Czy warto hodować króliki }
| Inne Hodowanie królików nadal jest popularne. Wielu emerytów oraz osób nie mających pracy interesuje się chowem tych zwierząt, choćby w celu podreperowania budżetów domowych. O co najczęściej przyszli hodowcy pytają?

Do Instytutu Zootechniki w Krakowie, w którym prowadzone są badania naukowe nad chowem królików, trafia wiele listów z pytaniami od rolników, którzy zamierzają rozpocząć chów tych zwierząt. Dotyczą one przede wszystkim opłacalności chowu i możliwości zbytu.

Czy chów królików może być opłacalny?
Wiele osób wciąż uważa, że można produkować żywiec króliczy i zarobić na tym, trzymając zwierzęta w pomieszczeniach nie- ogrzewanych, w zagrodach ze ściółką, żywiąc je paszami gospodarskimi, z dużym udziałem praktycznie darmowej zielonki i siana. Trzeba powiedzieć wprost: to się na pewno nie uda. Taki chów jest możliwy na niewielką skalę, tylko na potrzeby własnego zaopatrzenia.

Natomiast jeśli ktoś myśli o chowie królików w pomieszczeniach wynajętych, w zakupionych klatkach, zatrudniając pracowników i żywiąc zwierzęta paszami przemysłowymi, to od razu można stwierdzić, że nie będzie to dlań opłacalne. Nie warto też budować specjalnie dla królików nowych pomieszczeń, gdyż poczynione nakłady inwestycyjne mogą się zwrócić dopiero po bardzo długim czasie.

Jeśli w gospodarstwie są już pomieszczenia, które można wykorzystać do chowu królików i rolnik dysponuje paszami, to hodowla może być opłacalna. Możliwy jest miesięczny przychód około dwóch tysięcy złotych, jeśli stado liczy 200 samic.

Jak jest zorganizowany rynek mięsa króliczego i jaka jest gwarancja zbytu?
Nie ma żadnych cenników i norm skupu królików rzeźnych. Ceny ustalają ajenci, działający na rzecz poszczególnych ubojni. Najczęściej skupują oni króliki, objeżdżając miejscowości w dni targowe. Cena jest ustalana danego dnia, zależnie od regionu, zapotrzebowania ubojni, masy ciała królików. Nie ma mowy o targowaniu, gdyż każdy ajent działa na swoim terenie i w związku z tym nie ma konkurencji.

W jakich warunkach można rozpocząć produkcję żywca króliczego?
Przy stadzie liczącym kilkaset samic powinno się dysponować pomieszczeniami z możliwością ich ogrzewania w zimie. Chów powinien odbywać się w klatkach i przy wykorzystaniu przemysłowych pasz granulowanych w żywieniu zwierząt.

Przyjmuje się, że dla 200 samic stada podstawowego niezbędne będzie pomieszczenie o powierzchni mniej więcej 400 m kw. Na uruchomienie produkcji konieczne będą środki finansowe na zakup zwierząt, właściwie wyposażonych klatek, pasz, środków weterynaryjnych. Opieka nad stadem liczącym 200 samic zajmuje jednej osobie od czterech do pięciu godzin dziennie. Warto dodać, że osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej stada trwa od sześciu do ośmiu miesięcy.

Co decyduje o powodzeniu w chowie królików?
Najważniejszy jest maksymalnie intensywny rozród. Od samicy powinno się uzyskiwać w ciągu roku 7–8 miotów i ponad 40 królicząt. Podstawą powodzenia jest uzyskiwanie od jednej samicy od 90 do 100 kg sprzedanych królików w ciągu roku. Aby osiągać takie wyniki, należy kryć lub inseminować samice po tygodniu do 10 dni od porodu oraz odsadzać króliczęta w 28–30 dniu życia. Przy takiej organizacji rozrodu nakładają się na siebie ciąża i laktacja. Dlatego samice muszą być żywione do woli, bardzo intensywnie, dobrze dobranymi mieszankami granulowanymi.
Przy większych stadach, liczących po kilkaset samic i nastawionych na intensywną produkcję żywca króliczego, nie zaleca się karmienia zwierząt paszami gospodarskimi.

Powodzenie w chowie królików zależy także od przestrzegania zasad opieki weterynaryjnej. Aby uniknąć chorób, najlepiej oddać stado pod stałą opiekę lekarza weterynarii i dokładnie pilnować terminów szczepień ochronnych. Dzisiaj są już w pełni dostępne szczepionki przeciwko najgroźniejszym chorobom królików: myksomatozie, pomorowi i katarowi zakaźnemu.

Autor pracuje w Instytucie Zootechniki w Krakowie

Źródło: "Farmer" 05/2006
|
_ _
{ Komentarze }
| Brak komentarzy. |
_ _
{ Dodaj komentarz }
| Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze. |
_ _
{ Oceny }
|
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
|
_ _
{ Logowanie }
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
_ _
{ Ankieta }
Ile krolików masz obecnie?

0-5 królików

6-10 królików

11-25 królików

26-100 królików

101 - ... królików

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
_ _
{ Tutaj zarobisz! }
Skarbonka.net imperiumreklamy.com zarabiaj pieniądze
_ _

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie